Port Władysławowo

Władysławowo port

Władysławowo port

Port we Władysławowie

Przed II wojną światową w Wielkiej Wsi rozpoczęto budowę portu rybackiego. Prace rozpoczęto wiosną 1936 r. w miejscu, gdzie w XVII wieku z rozkazu króla Władysława powstał fort wojenny, nazwany na cześć władcy Władysławowem. Uroczyste otwarcie nowej inwestycji nastąpiło 3 maja 1938 r. Do dnia dzisiejszego obiekt służy przede wszystkim rybakom poławiającym ryby w Bałtyku.

Od czasu powstania był parokrotnie rozbudowywany, modernizowany. W latach 1986-1996 wybudowano nowy falochron północny. Obecnie liczy 620 m. Ostatnie prace nad jego umocnieniem miały miejsce dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego. Wymianę korpusu falochronu, ułożenie dodatkowych gwiazdobloków, o które rozbijają się fale w czasie sztormów, rozpoczęto w 2007 r. a ukończono 15 listopada 2008 r. W ramach realizacji tego projektu położono też nowe nawierzchnie. Dzięki temu pełni rolę mola i jest chętnie odwiedzany przez turystów oraz wędkarzy. Dla spacerowiczów dużą atrakcją jest możliwość obserwowania z bliska wpływających i wypływających kutrów, statków wycieczkowych. Port to także miejsce, w którym mieszka niezliczona ilość mew. Każdorazowo kłębią się nad powracającą z połowów łodzią, czekając na resztki z patroszonych ryb.

Aby można było przyglądać się pracy rybaków, podziwiać różne jednostki pływające przycumowane przy nabrzeżach, mieszkańcy Władysławowa oraz turyści musieli czekać aż do roku 1994. Wcześniej wstępu na jego teren strzegły dwie bramy. Centralne położenie portu sprawia, że łatwo do niego dotrzeć, niezależnie od tego,w której części Władysławowa zarezerwowało się nocleg.

YouTube responded to TubePress with an HTTP 410 - No longer available

Dokładne pozycje jednostek pływających online, w tym także kutrów rybackich w porcie rybackim Władysławowo zebrane z automatycznego systemu identyfikacji AIS – Automatic Identification System są na stronie www.wladyslawowo.pomorze.pl/port-rybacki-wladyslawowo Więc jeśli chcesz sprawdzić czy wybrany kuter jest już w porcie Władysławowo to koniecznie zaglądnij na tą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>